شافت چیست؟


شافت یا شفت میلگرد فولادی و  قطعه ای است که برای انتقال انرژی و نیرو مورداستفاده قرار می گیرد. این قطعه حرکات دورانی  دارد. باید گفت در واقع این قطعه تحت تاثیر نیروی پیچش قرار دارد. در حقیقت شافت به عنوان ریلی جهت حرکت کردن بلبرینگها مورداستفاده قرارمی گیرد. جنس میلگردها غالبا فولاد کربنی مثل c45 می باشد. که روکشی از کروم روی آن را می پوشاند. میزان کیفیت شافت ها را عوامل متعددی از جمله کیفیت آلیاژ، میزان و کیفیت ماشین کاری و کیفیت پوشش دهی میلگرد ها و ... مشخص می کند. شافت ها باید بسیار دقیق و سنگ خورده باشند تا باعث راحتی حرکت بلبرینگها بر روی آنها شود. نکته حائز اهمیت برای شفت ها ، میزان سخت کاری سطحی آنهاست که  چنانچه سطح شافت دچار سایش شود باعث کم شدن کیفیت و دقت حرکت بلبرینگها می شود. سختکاری سطحی به منظور جلوگیری از سایش سطح شفت انجام می شود.

تقسیم بندی انواع شافت از نظر جنس :

 شافت هارد کروم
 شافت هارد
 شافت فولادی


شافت هارد کروم

شافت هارد کروم
شافت هارد کروم

پیش از توضیح راجع به خود این نوع شفت لازم است تا کمی در مورد کروم سخت یا هارد کروم بگوییم. کروم سخت چیست؟؟ زمانی که بر روی اجسام فلزی که رسانا نیز هستند یک لایه سخت فلزی از جنس کروم پوشانیده شود، به آن هارد کروم گویند.اما این کار برای چه منظور صورت می گیرد؟ برای بالا رفتن سطح مقاومت آن فلز و پیشگیری از فرسوده شدن ان قطعه در اثر زمان و کار.
 این نوع شفت غالبا قطری مابین 6تا 7میلی متر دارند تا 200 میلی متر. طول این نوع شفت هم بین 6  تا 7 متر قابل تولید می باشد. جنس این نوع شفت معمولا از فولاد ck45 است. البته شافت هاردکروم خود دونوع است نوع معمولی و نوع سخت. نوع سخت آن قیمت بیشتری دارد.میزان پوشش کروم سخت حدودا 50micron است. اگر بخواهیم از این نوع شافت ها در اماکنی که دارای رطوبت وحساسیت هستند استفاده کنیم میتوانیم از نوع فولاد زنگ نزن هم بهره ببریم. نوع معمولی این شفت کاربردهای فراوانی  در ساخت جک هیدرولیک دارد.مانند جک هیدرولیک صنایع مختلف چوبی، وسایل کشاورزی، صنایع مختلف خودرو سازی و .... . شافت های هارد کروم خود نیز در دومدل برشی و شاخه ای ساخته می شوند.

مزایا و مشخصات دیگر این نوع شافت:
معمولا دارای مقاومت بسیار بالا در خمیدگی
مقاومت بسیار بالا در مقابل فرسایش و خوردگی


شافت هارد:

این نوع شفت در cnc و دستگاه های پرینتر سه بعدی استفاده می شود.

شرکت تام تجهیز اسپادانا مفتخر است با دارا بودن کادر فنی مجرب از تولیدکنندگان قطعات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و پتروشیمی باشد. یکی از محصولات  این شرکت، تولید درایو شافت های کامپوزیتی می باشد. این شرکت با بهره گیری از متخصصان داخلی و همکاری با بخش فنی و مهندسی دانشگاه صنعتی اصفهان سعی در پرکردن خلاءهای ایجاد شده در صنعت داخلی جهت خودکفایی ملی و کاهش نیازمندیهای کشور به محصولات مشابه خارجی را دارد.

تصاویر شافت

 

شافت

 

شافت

 

شافت

 

یک ویدیو در این رابطه تماشا کنید :)


محصولات تام تجهیزاسپادانا